Zima je príznačná kratšími dňami a kvôli zníženému času slnečného svitu mnohí ľudia predpokladajú, že solárne panely majú tiež zníženú účinnosť. Táto predstava je milná, najmä preto, že fotovoltika v zime dokáže stále zbierať slnečné svetlo a premieňať ho na elektrinu. Solárne panely totiž zbierajú svetlo, nie teplo, na výrobu elektrickej energie.
Solárne panely a teplota vzduchu
Rovnako ako mnohé iné elektrické zariadenia, solárne panely sú pri vyšších teplotách menej účinné. Vyššie teploty vedú k menšiemu energetickému rozdielu medzi pokojovou a excitovanou energiou elektrónov, čo spôsobuje pokles napätia.
Fotovoltika má tendenciu znižovať účinnosť, keď teplota vzduchu presiahne 25 °C, každé následné zvýšenie teploty má za následok zníženie účinnosti.
Spojenie medzi fotovoltickými panelmi a vysokými teplotami neznamená, že môžete ignorovať chladné počasie. Zimné počasie tiež znamená viac výpadkov elektriny, vďaka čomu sú riešenia záložného napájania účinnou ochranou proti výpadkom prúdu, ktoré vám umožňujú naďalej využívať výhody solárnej energie.
Čo ovplyvňuje znížený výkon fotovoltiky v zime, keď teploty nie sú tou pravou príčinou?
Pre zimné mesiace je charakteristický nedostatok slnečného svitu. Slnko svieti menej hodín, preto majú solárne panelymenej hodín na to, aby vyrobili elektrickú energiu. Nachádza sa tiež nižšie na obzore, čo tiež znižuje množstvo vyprodukovanej energie.
Fungujú solárne panely počas dažďa?
Hoci solárne panely sú najproduktívnejšie na priamom slnečnom svetle, stále môžu využívať priame alebo nepriame slnečné svetlo na výrobu elektrickej energie. Slnko totiž stále dodáva denné svetlo solárnym panelom prestredníctvom dažďa a mrakov. Aj keď produkcia energie klesá s čoraz hustejšou oblačnosťou, panely naďalej pracujú s väčšou kapacitou, než by sa dalo očakávať.
Dážď tiež pomáha zmývať prach zo solárnych panelov.